20 maj 2022r. - Rok Ignacego Łukasiewicza

Podsumowanie działań projektowych ...

2022 jest Rokiem Ignacego Łukasiewicza. To teraz przypada 200 rocznica urodzin i 140 rocznica śmierci tego polskiego wynalazcy. Z tej okazji nasza szkoła włączyła się w działania upamiętniające postać Ignacego Łukasiewicza i jego dorobek.

W dniu 6 kwietnia 2022r. klasa V wraz z grupą Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego „Beskidzkie Rysie” brała udział w wycieczce
edukacyjnej do Gorlic. Wyjazd wpisał się w szkolny projekt międzyprzedmiotowy pt.” Moja Ojczyzna- walory historyczne i przyrodnicze regionu i kraju”.
Przed wyjazdem uczniowie zostali poinformowani o celach projektu i podzieleni na grupy zadaniowe. Wszyscy uczniowie podczas wycieczki zbierali informacje, zapisywali je, robili zdjęcia, gromadzili broszury i ulotki. Po powrocie powstały następujące prace:
- scenariusz występu
- prezentacja multimedialna
- tablo pt.”Moja mała Ojczyzna- kolebka przemysłu naftowego”
- sprawozdanie z wyjazdu
- wystawa lamp naftowych i rekwizytów

W dniu 20 maja 2022r. miało miejsce podsumowanie działań projektowych. Występ podzielony został na cztery części: narracyjną, artystyczną, multimedialną i laboratoryjną. Podczas spotkania uczniowie przybliżyli słuchaczom sylwetkę Ignacego Łukasiewicza i jego bogaty dorobek. Podzielili się także wiedzą i zdjęciami z wycieczki do Gorlic i miejsc związanych z postacią słynnego wynalazcy. Zaprezentowano także wystawę lamp naftowych i rekwizytów, które powstają z ropy naftowej. Na końcu odbył się pokaz doświadczeń chemicznych, podczas których młodzi naukowcy w asyście opiekuna prezentowali właściwości paliw kopalnych i ropy naftowej. Ciekawą atrakcją stały się doświadczenia chemiczne, których rezultatem były efekty świetlne.

Ostatnim elementem projektu są wykonane przez najmłodszych uczniów lampy naftowe z papieru.

W galerii zdjęć zobaczymy obrazy przedstawiające opisane powyżej wydarzenia.