Szkoła Podstawowa w Lipinkach

Kalendarium

Poniedziałek, 2024-05-20

Imieniny: Bazylego, Bernardyna

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 494913
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni

Kartka z kalendarza

czerwiec 2021r. - Ekomózgi nadal działają

Kolejne sukcesy zespołu ...

        

Zespół EKOMÓZGI w Szkole Podstawowej w Lipinkach powstał w grudniu 2020 roku na potrzeby Ogólnopolskiego Konkursu Badawczego „POSTAW NA SŁOŃCE”. Skład zespołu stanowią uczniowie klasy 8: Weronika Nabożna- kierownik zespołu, Anna Sinda, Wiktoria Jurusik, Małgorzata Jurusik-Edling, Julia Romaniak, Weronika Bubniak i Kamil Migacz.

Fundacja Banku Ochrony Środowiska jest organizatorem konkursu, a patronat honorowy objął Minister Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Celem konkursu jest zdobycie jak najszerszej wiedzy o odnawialnych źródłach energii oraz działaniu instalacji fotowoltaicznych. Uczniowie samodzielnie przeprowadzali analizę zużycia energii w swoich domach i projektowali montaż paneli fotowoltaicznych.

Zespół z naszej szkoły zajął wysokie 2 miejsce i został  nagrodzony nagrodami rzeczowymi, w tym roku również walczymy o zwycięstwo!

Teraz promują swoje działania w środowisku lokalnym.

Wspierajmy ich działania i życzmy powodzenia!

W galerii zdjęcia przedstawiające zespół w sieci, przed szkołą i w plenerze a także z pracami plastycznymi promującymi ich działania. Dodatkowe zdjęcia można poprać w formacie PDF (plakaty promujące ich pracę).

Iwona Rachwał –opiekun zespołu

 

 

 

 

 

Nad czym pracował zespół Ekomózgi?

Jakie mamy źródła energii  odnawialnej?

Odnawialne źródła energii (OZE) – są to takie źródła energii, których wykorzystanie nie powoduje długotrwałego ich niedoboru, ponieważ są stosunkowo szybko odnawiane.

Odnawialne źródła energii to przede wszystkim:

– energia słoneczna

– energia wiatru,

– energia wody,

– energia geotermalna,

– energia pozyskiwana z biomasy.

Jakie są możliwości wsparcia finansowego instalacji fotowoltaicznych?

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

 Program przewiduje dofinansowania na:

  • źródło ciepła – wymianę, zakup, montaż,
  • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • stolarkę drzwiową i okienną,

Wsparcie banków

Banki są źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego w postaci pożyczek i kredytów. Nową formą wsparcia jest dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu.

Jakie są zasady działania fotowoltaiki?

Odpowiednia ilość ogniw fotowoltaicznych składa się na jeden panel PV. Aby ogrzać dom, potrzebne jest od 15 do 30 paneli. W zakresie ogniw fotowoltaicznych stosowane są następujące rozwiązania konstrukcyjne:

  • tradycyjne ogniwa PV pierwszej generacji
  • ogniwa PV drugiej generacji
  • ogniwa PV trzeciej generacji

Zasada  funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej zakłada, że minimalna jednostka światła, pada na panel fotowoltaiczny zbudowany z krzemu. Na końcu instalacje fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną na prąd zmienny.